پنج‌شنبه 03 اسفند 1402 - 22 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1402/04/13 19:05
کد خبر: 119737

ادعای جنجالی عربستان علیه ایران بعد از آشتی | عربستان: میدان آرش از کویت و عربستان است

وزارت خارجه عربستان هم با منکر شدن حقوق ایران در میدان گازی آرش، این میدان گازی  را از آن عربستان و کویت دانست.

میدان گازی آرش از میدان‌های گازی ایران است که در شمال خلیج فارس و در استان بوشهر قرار دارد. میدان گازی آرش از میادین مشترک ایران با کشورهای کویت و عربستان سعودی است. میدان گازی آرش از سوی دو کشور عربی میدان الدوره نامیده می‌شود.پس از اظهارت وزیر نفت کویت، وزارت خارجه عربستان هم با منکر شدن حقوق ایران در میدان گازی آرش مدعی شد این میدان تنها در مالکیت مشترک عربستان و کویت است.

ادعای جنجالی عربستان علیه ایران بعد از آشتی

وزارت خارجه عربستان هم با منکر شدن حقوق ایران در میدان گازی آرش، این میدان گازی  را از آن عربستان و کویت دانست.

وزارت خارجه عربستان طی بیانیه ای مدعی شد مالکیت منابع طبیعی در منطقه دریایی تقسیم شده و از جمله آن میدان الدره (آرش) به‌طور کامل تنها در مالکیت مشترک میان پادشاهی عربی سعودی و کشور کویت است.

در این بیانیه‌ که توسط خبرگزاری رسمی عربستان «واس» منتشر شده به نقل از یک منبع وزارت خارجه عربستان آمده است: «مالکیت منابع طبیعی در منطقه دریایی تقسیم شده و از جمله آن میدان الدره به‌طور کامل، تنها در مالکیت مشترک پادشاهی عربی سعودی و کشور کویت است، و تنها این دو کشور دارای حقوق حاکمیتی کامل برای بهره‌برداری از آن منطقه هستند».

این منبع آگاه در وزارت خارجه سعودی همچنین افزود که «پادشاهی عربی سعودی مجددا دعوت سابق خود از طرف ایرانی را برای آغاز مذاکرات ترسیم مرز شرقی منطقه دریایی تقسیم شده میان سعودی و کویت به عنوان یک طرف مذاکره‌کننده واحد، در مقابل طرف ایرانی و بر اساس احکام قوانین بین‌المللی تکرار می‌کند».این منبع آگاه در وزارت خارجه سعودی همچنین افزود که «پادشاهی عربی سعودی مجددا دعوت سابق خود از طرف ایرانی را برای آغاز مذاکرات ترسیم مرز شرقی منطقه دریایی تقسیم شده میان سعودی و کویت به عنوان یک طرف مذاکره‌کننده واحد، در مقابل طرف ایرانی و بر اساس احکام قوانین بین‌المللی تکرار می‌کند».

پیشتر وزیر نفت کویت هم در اظهاراتی عجیب مدعی شده که میدان گازی آرش برای کشورش و عربستان است و ایران باید ابتدا به ترسیم مرزهای دریایی پایبند باشد.

درسال 1962 در میانه خلیج فارس ذخایر عظیم گازی کشف شد. این میدان که بین دو کشور ایران و کویت مشترک شناخته شد، در سمت ایران با نام «آرش» و در سمت کویت با نام «الدره» نامیده می‌شود.

سال 2001 ایران به استقرار تجهیزات برای آغاز حفاری اکتشافی در این میدان اقدام کرد. کویت با تهدید کشورمان به شکایت در مراجع بین‌المللی، ایران را از هرگونه فعالیت تا زمان حصول نتیجه در تعیین مرز آبی نهی کرد و ایران نیز فعالیت‌های اکتشافی و توسعه‌ای خود بر روی میدان آرش را متوقف کرد.

این اقدام کویت و همکاری ایران در توقف فعالیت‌هایش، درحالی بود که عربستان و کویت در طرحی مشترک از سال 2000 فعالیت‌های اکتشافی و توسعه ای را بر روی این میدان گازی بدون اطلاع ایران آغاز کرده بودند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/4m9vw8