جمعه 11 اسفند 1402 - 01 Mar 2024
تاریخ انتشار: 1399/04/26 12:15
کد خبر: 3040

لباس فرم مدارس اختیاری است نه اجباری

براساس قوانین وزارت آموزش و پرورش ،لباس فرم دانش آموزان اختیاری است نه اجباری در حالی که مدیران مدارس همه اولیا دانش آموزان را در هنگام ثبت نام دانش آموزان برای سال تحصیلی ۹۹-۹۸ به تولیدی هایی که با آنها قرارداد بسته اند، هدایت می کنند.

 فصل تابستان زمان مناسبی برای فراغت از تحصیل و رفع خستگی ۹ ماه آموزش برای دانش آموزان و اولیا است  اما دغدغه هایی چون تهیه لباس فرم مدارس، کتاب و ثبت نام از آغاز تعطیلات با والدین همراه است و به یکی از دغدغه های مهم زندگی آنان تبدیل شده است.
 این دغدغه ها زمانی پر رنگ تر می شود که سیستم آموزشی شرایط خاصی برای آن تعریف کند و خانواده ها را مجبور به رعایت آن شوند.
تعیین لباس فرم برای مدارس با الگوی مشخصی برای هر مدرسه، اتفاق جدیدی نیست و طی سال های گذشته در نظام آموزشی وجود داشته اما تغییر دائمی رنگ و مدل، اجبار برای تهیه هرساله آن و افزایش قیمت به صورت سالانه سبب شده تا خانواده با حساسیت بیشتری این موضوع را مورد بررسی قرار دهند.

 


این روزها خانواده ها به دلیل شرایط سخت اقتصادی مشکلات خاصی دارند و سبد مصرفی خانواده را به گونه ای مدیریت می کنند که پاسخگوی نیاز های اولویت دار اعضای خانواده باشد.

 


حال یکی از هزینه هایی که خانواده های دانش آموزان باید بپردازند ، تهیه لباس فرم است که متاسفانه در برخی از مدارس ، مدیران از الزامی بودن تهیه این  لباس  سخن می گویند در حالی که طبق قانون اجباری در این زمینه وجود ندارد.

 


در گذشته بنا بر دلایلی چون وجود فرهنگ قناعت، تعداد زیاد فرزندان، سطح اقتصادی خانواده ها و نگاه ساده به زندگی، گاه دیده می شد که دانش آموزان لباس فرم خود را بیش از یک سال و شاید سه تاچهارسال می پوشیدند اما امروز لباس فرم دانش آموزان هر سال تغییر می کند یا بهتر است بگوئیم لباس فرم هر مدرسه در هر سال تحصیلی بر اساس پایه دانش آموزان دستخوش تغییر می شود.

 


لباس فرم یا ایجاد دلهره

 

روانشناس البرزی می گوید: چند سالی است که طرح لباس فرم برای دانش آموزان حتی در مدارس روستایی اجرا می شود اما به یک نکته مهم در این طرح ملی توجه نمی شود که آیا خانواده ها یی که توان مالی ضعیفی دارند برای تامین لباس فرزندان دانش آموز آنها  فکری شده است.


معصومه قدیری خاطرنشان کرد: مدیران مدارس خودشان بدون مشاوره با افراد متخصص اقدام به  انتخاب رنگ و طرح لباس فرم دانش آموزان می کنند در حالی که بیشتر انتخاب ها ، رضایت دانش آموزان که مصرف کننده آن هستند را به دنبال ندارد.
وی یادآورشد: هرساله با آغاز ماه مرداد و نزدیک  شدن به زمان بازگشایی مدارس  بازار تهیه فرم لباس دانش آموزی رونق می گیرد  که این موضوع به دغدغه ای برای والدین و حتی مدیران آموزش و پرورش تبدیل شده است.

 

 

قدیری تصریح کرد: پوشیدن لباس فرم  بر ایجاد نظم و یکرنگی ظاهری دانش آموزان را در مدرسه به همراه دارد اما اجرای این طرح در مناطق کم برخوردار زمینه ساز مشکلاتی برای دانش آموزان و اولیا شده است زیرا عدم توان مالی برای تهیه لباس فرم موجب فشارهای روحی و روانی و حتی گاهی تنش  رفتاری شده است.


قدیری ادامه داد: گاهی در انتخاب رنگ و مدل آن در برخی موارد  نیز به دلیل اعمال سلیقه مدیران مدارس بی مهری هایی صورت می گیرد که مسئولان باید در زمان اجرای این مهم سن و مقطع تحصیلی را لحاظ کنند.


این روانشناس یادآور شد: رنگ و مدل لباس فرم مدارس باید در یک کارگروه تخصصی که در بین آنان کارشناسان فعال در حوزه روانشناسی نیز حضور داشته باشند مورد بررسی قرار گیرد نه آنکه به سلیقه تولید کنندگان و مدیران مدارس انتخاب شود.


وی  ادامه داد: در برخی از مدارس از جمله در البرز روند اجبار لباس فرم دانش آموزی مشاهده می شود که این مهم از نظر روحی و روانی تاثیر منفی بر خانواده ها دارد .


قدیری گفت:  به عقیده کارشناسان رنگ و مدل لباس فرم درمیزان رشد تحصیلی، افزایش نشاط و شادابی دانش‌آموزان یا خستگی زودهنگام آنها  در کلاس درس تاثیر دارد.


وی یادآور شد: درسال تحصیلی گذشته  بسیاری از لباس های فرم مدارس از رنگ های تیره مانند زرشکی، سرمه ای، قهوه ای تیره  یا مشکی استفاده شد که این مهم نارضایتی برخی از دانش آموزان را به همراه دارد.

 


قدیری اظهارداشت: همه این موارد در کنار دوخت های نامناسب این لباس ها سبب شده تا برخی از والدین ترجیح دهند لباس ها را خودشان با هزینه ای بیشتر تهیه کنند.


وی تاکید کرد: انتظار می رود در طراحی لباس مدارس از  نظرات کارشناسی و روانشناسی استفاده بیشتری شود.
 

لباس فرم دانش آموزان و بازنگری

دیگر روانشناس البرزی نیز در این زمینه اظهارداشت: ایام تابستان برای دانش آموزان بسیار شیرین و خاطره انگیز است که گاهی اوقات با اجرای برنامه هایی از سوی خانواده ها و حتی مدارس ، کام آنان را تلخ می کنند که انتخاب لباس فرم مدرسه از آن جمله مواردی است که نسبت به آن گلایه می کنند.

 

علی اسدی بیان داشت :  اداره آموزش و پرورش و مدیران مدارس باید از مشاوران و کارشناسان طراحی لباس و رنگ استفاده کنند، زیرا انتخاب و طراحی لباس های رنگ تیره برای دانش آموزان مقطع ابتدایی مناسب نیست و همچنین تغییر لباس فرم ها در مدارس برای هر پایه تحصیلی نیز آثار زیانباری از نظر ایجاد مشکلات برای خانواده ها به ویژه در مناطق کم برخوردار دارد.


وی خاطرنشان کرد: لباس های فرم دانش آموزان دختر تا حدودی قابل تحمل است اما لباس فرم دانش آموزان پسر که از رنگ های سرد و تیره استفاده می شود قابل تحمل نیست  به گونه ای که پوشیدن و نپوشیدن آن  به یکی از موارد تنش زا بین دانش آموزان و کادر مدارس از جمله معاونین و مدیران تبدیل شده است.


اسدی اظهار داشت: پوشیدن لباس های فرم با رنگ شاد و با طراحی زیبا در روحیه دانش آموزان موثر است که باید آموزش و پرورش قبل در این راستا نظارت بیشتری داشته باشد.


وی تصریح کرد: مدارس و آموزش و پرورش می توانند با هماهنگی بیشتر هر ۲ سال یکبار فرم و رنگ لباس مدارس تغییر کند تا فشاری هم در این شرایط به خانواده ها وارد نشود.

 

اسدی  ادامه داد: در مدارس شاهد حضور دانش آموزانی هستیم که در خانواده های محروم زندگی می کنند و تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند و مادرشان سرپرست خانوار است لذا لباس های فرم دانش آموزان باید به گونه ای قیمت گذاری شود که با  خانواده ها توان پرداخت آن را داشته باشند.

 

 

استفاده از پارچه ایرانی و عدم اجبار

 رئیس سازمان دانش آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز نیز گفت: استفاده از پارچه ایرانی برای دوخت و تهیه لباس فرم دانش آموزان با هدف حمایت از کالای ایرانی و رشد اقتصادی در این استان الزامی شده است اما هیچگونه اجباری برای تهیه آن از سوی خانواده ها وجود ندارد.


محسن صادقیان اظهارداشت: این تصمیم از سال گذشته  به منظور حمایت از کالای ایرانی صورت گرفت که ضرورت دارد همه مدیران مدارس استان البرز به این مصوبه استانی توجه کنند.


وی بیان داشت: اجرای این برنامه از نظر کمی و کیفی  نیاز به نظارت و پیگیری مسئولان و کارشناسان دستگاه های ذیربط در این استان دارد.

 

صادقیان  با اشاره به اینکه طرح ساماندهی لباس فرم مدارس طی چند سال اخیر در البرز اجرایی شده است، یاد آور شد: سفارش و تهیه لباس فرم دانش آموزان بر اساس مصوبه از طریق انعقاد تفاهم نامه بین انجمن مدرسه و تولید کنندگان مجاز انجام می شود.
وی تصریح کرد: لباس فرم دانش آموزان مدارس هر ساله با مشارکت اتحادیه پوشاک با نظارت و تایید کارشناسی انجمن اولیا و مربیان مناطق و کارشناسان اتحادیه تهیه می شود.


صادقیان اضافه کرد: اجرای این طرح نیاز به نظارت همه جانبه نمایندگان آموزش و پرورش، سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی استانداری و اتحادیه اصناف البرز دارد.


رئیس سازمان دانش آموزی البرز خاطر نشان کرد: بخشنامه مربوط به فرآیند اجرایی کردن طرح لباس فرم دانش آموزان البرز برای سال تحصیلی آینده با شعار حمایت از کالای ایرانی به نواحی و مناطق هشتگانه آموزش و پرورش این استان ارسال شده است.

 

وی با اشاره به اینکه به مدیران مدارس البرز تاکید شده است که امسال رنگ و مدل لباس فرم دانش آموزان مدارس خود را تغییر ندهند، ادامه داد: قیمت لباس فرم دانش آموزان در کارگروه تخصصی تعیین شده است.

 

رئیس سازمان دانش آموزی اداره کل آموزش و پرورش البرز افزود: خانواده هایی که نسبت به فرم لباس مدارس شکایت دارند می توانند به مدیر آموزش و پرورش منطقه، اداره ارزیابی عملکرد و رسیذگی به شکایات و سازمان دانش آموزی مراجعه کنند و یا در سامانه شکایات وزارت آموزش و پرورش ،استان البرز اقدام کنند.

 

لباس فرم دانش آموزان اجباری نیست
 

مدیرکل آموزش و پرورش البرز با اشاره به اینکه تهیه لباس فرم برای دانش آموزان اجباری نیست، اظهارداشت: این لباس برای دانش آموزان اختیاری است و در بخشنامه ارسالی  لباس فرم دانش آموزان به مدارس به این مهم اشاره شده است.


سالار قاسمی بیان داشت: تهیه لباس فرم دانش آموزان این استان برای سال تحصیلی آینده به ۳۰۰ کارگاه تولیدی پوشاک سپرده شد.
وی خاطرنشان کرد: بیش از ۴۶۰ هزار دانش آموز سال تحصیلی آینده در مدارس استان البرز مشغول به تحصیل می‌شوند که قبل از گشایش مدارس باید البسه آنها تامین شود.

 

قاسمی یادآورشد: برای سازماندهی و نظارت بر لباس فرم دانش آموزان در سال تحصیلی آینده، یک کارگروه تخصصی با عضویت دستگاه های اجرایی و اصناف استان در آموزش و پرورش البرز فعال شده است.

 

وی  با اشاره به اینکه لباس فرم دانش آموزان در البرز با رویکرد رونق تولید و با استفاده از پارچه با کیفیت ایرانی تهیه و دوخت می شود، خاطرنشان کرد: تهیه این لباس‌ها از طریق انعقاد تفاهم نامه بین انجمن مدرسه و تولید کنندگان مجاز در این استان انجام می شود ضمن آنکه مشارکت آموزش و پرورش، اتحادیه پوشاک و با نظارت استانداری، اداره تعزیرات و اصناف در استان البرز اجرایی می شود.

 

قاسمی اضافه کرد: اجرای کیفی و نظارتی این طرح نیاز به مشارکت همه جانبه نمایندگان آموزش و پرورش به ویژه سازمان دانش آموزی، تعزیرات حکومتی، صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی استانداری و اتحادیه اصناف البرز دارد.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز گفت: دقت در انتخاب الگو، رنگ، کیفیت پارچه و قیمت مناسب را از جمله محورهای مهمی عنوان کرد که می بایست مد نظر مدیران مدارس و اعضای کارگروه سازماندهی و نظارت بر لباس فرم دانش آموزان در البرز قرار گیرد.

 

وی ادامه داد: این طرح به منظور جلوگیری از تخلفات احتمالی برخی افراد سودجو در افزایش قیمت پوشاک مدرسه و ارتقای کیفی آن اجرایی شده است.

 

استان البرز ۴۶۰ هزار دانش آموز دارد.

 

 

منبع:ایرنا


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/4p8yo2