یک‌شنبه 27 خرداد 1403 - 16 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1401/12/29 12:25
کد خبر: 14461

حقوق اسفند معلمان چه زمانی پرداخت می‌شود؟

فرهنگیان از واریز نشدن حقوق اسفند و معوقات رتبه‌بندی در آخرین ساعات سال ۱۴۰۱ گله داشتند؛ معاون سازمان برنامه و بودجه در این رابطه به تسنیم گفت: حقوق معلمان عزیز امروز ۲۹ اسفند از طریق خزانه‌داری کل در حال پرداخت است.

 با نهایی شدن احکام رتبه‌بندی فرهنگیان ، قرار بود معوقات مربوط به رتبه‌بندی برای فرهنگیان مشمول، واریز شود.

از روز گذشته تعداد زیادی از فرهنگیان اعلام کردند که در آخرین لحظات سال 1401 هنوز حقوق اسفند و معوقات رتبه‌بندی برای آنها واریز نشده است!

بنابر اعلام این دسته از فرهنگیان کشورمان، امروز آخرین روز اسفند است اما هنوز حقوق فرهنگیان واریز نشده این در حالی است که آنها در آستانه شب عید مخارج مختلف و سنگینی دارند.

پرسش اصلی این افراد، مشخص شدن زمان واریز حقوق و معوقات رتبه‌بندی است.

توضیحات سازمان برنامه و بودجه  

مسئولان معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش تا این لحظه درباره دلایل این موضوع و مشکلات احتمالی پاسخگو نبوده‌اند.

با این حال، علی احمدی؛ معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی تسنیم درباره علت تاخیر در پرداخت حقوق اسفند ماه فرهنگیان گفت: آموزش و پرورش هنوز لیست حقوق را بارگذاری  نکرده است البته پول در خزانه وجود دارد اما برای مبالغ بالاتر طبق قانون نمی‌توان کاری کرد.

وی با اشاره به اینکه امروز حقوق اسفند ماه پرداخت می‌شود، گفت: مشکل قانونی این است که آموزش و پرورش بالاتر از سقف قانون بودجه سال 1401 درخواست دارد که خزانه نمی‌تواند اقدام کند!

احمدی درباره پرداخت معوقات رتبه بندی بیان کرد: اگر مشکل قانونی حل شود می‌توانند معوقات رتبه‌بندی را پرداخت کنند.

وی متذکر شد: حقوق معلمان عزیز امروز 29 اسفند از طریق خزانه‌داری کل در حال پرداخت است.

عذرخواهی آموزش‌وپرورش برای تاخیر در پرداخت‌ها!/ پرداخت حقوق اسفند به‌صورت علی‌الحساب

اما در عین حال، وزارت آموزش و پرورش با صدور اطلاعیه‌ای ضمن عذرخواهی از تاخیر پیش آمده در پرداخت حقوق اسفند ماه معلمان تصریح کرد: با توصیه‌های رئیس جمهور در جلسه روز گذشته هیات دولت، در خصوص پرداخت تفاوت مزایای رتبه بندی معلمان طی روزهای آینده تصمیم‌گیری و اقدام خواهد شد.

در این اطلاعیه آمده است: ضمن تبریک سال نو، از تاخیر پیش آمده در پرداخت حقوق اسفند ماه، صمیمانه از همکاران دلسوز و خانواده محترمشان پوزش می‌طلبیم.

خدمتگزاران شما در وزارت آموزش و پرورش در طول یک سال گذشته برای دفاع از حقوق همکاران و اجرای کامل قانون رتبه‌بندی به عنوان یکی از ارکان مقرر در سند تحول بنیادین از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده‌اند.

توقع و انتظار این بود که سازمان‌های پشتیبان و تامین‌کننده منابع در اجرای این قانون همراهی به مراتب بهتری با نظام تعلیم و تربیت می داشتند لیکن باتوجه به اختلاف مبانی محاسبه فوق‌العاده رتبه‌بندی و بار مالی مربوطه با سازمان برنامه و بودجه کشور‌، حقوق اسفند بصورت علی‌الحساب پرداخت می‌شود.

بدیهی است، نظر به هماهنگی به عمل آمده و حمایت‌های رئیس‌جمهور در فرمایشات روز گذشته هیئت وزیران، در خصوص پرداخت تفاوت مزایای رتبه‌بندی همکاران عزیز طی روزهای آتی تصمیم‌گیری و اقدام خواهد شد.

تعویق در پرداخت حقوق معلمان تا 29 اسفند به هر دلیلی قابل پذیرش نیست

در همین رابطه، حمیدرضا حاجی بابایی؛ رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس به تسنیم گفت: تعویق در پرداخت حقوق معلمان تا 29 اسفند به هر دلیلی قابل پذیرش نیست آن هم در شرایطی که وضعیت معیشتی و گرانی‌ها مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است.

او با اشاره به اینکه چند روز است، پیگیر این تاخیر هستیم که توجیه قابل پذیرشی برای آن وجود نداشت، متذکر شد: تاخیر در پرداخت حقوق معلمان به دلیل اختلاف دیدگاه‌ها نمی‌تواند قابل قبول باشد.

حاجی بابایی یادآور شد: این حق معلمان است که در اسفند ماه مطالبات خود را دریافت کنند، چنین روندی مصداق واقعی کم‌توجهی به معلمان است؛ بهتر است مسئولان مرتبط با این موضوع توضیحات لازم را ارائه و عذرخواهی کنند.

به گزارش تسنیم، با این اوصاف و تاخیر عجیب و غیرقابل توجیه در پرداخت حقوق اسفند ماه فرهنگیان صادق ستاری‌فرد؛ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و دیگر مسئولان مربوطه در سازمان برنامه و بودجه باید پاسخگوی جامعه فرهنگیان کشور و البته مراجع نظارتی و قضایی باشند که با چنین رویه غلط و ناثوابی باعث دامن زدن به نارضایتی‌ فرهنگیان عزیز کشورمان شدند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/4m88qy