جمعه 01 تیر 1403 - 21 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1402/01/16 15:29
کد خبر: 14885

مروارید ارزشمندی که از سوپ سردرآورد! | هدیه عجیب شام تولد آقای پلیس

روند تشکیل یک مروارید به این صورت است که ماده‌ای به نام کنچیولین به‌صورت لایه‌های بسیار نازک و متحدالمرکز دور هسته‌ای از جسم بیگانه ترشح می‌شود و روی آن را ماده‌ای به نام مادر مروارید که کربنات کلسیم می‌باشد، می‌پوشاند.

شش سال پیش یک افسر پلیس در شام تولد خود مروارید ارزشمندی را پیدا کرد. مروارید آلاکارت، نام مرواریدی است در سوپ این افسر پلیس پیدا شد. این مروارید به اندازه نخود است و قیمت آن در حراجی ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار تخمین زده شده‌است؛ کارشناسان این مروارید را «تخم مرغ عید پاک» توصیف کرده‌اند، مرواریدی که از دل یک صدف دو کفه‌ای سفت بیرون آمد.

بسیاری از نرم تنان آب شور و شیرین، نه فقط صدف، مروارید تولید می‌کنند، مروارید‌ها ممکن است در صدف‌ها، گالوانی‌ها و گوش ماهی‌ها تشکیل شوند و بسته به گونه نرم تنان، رنگین کمانی از رنگ‌ها دارند.

همه مروارید‌ها ارزشمند نیستند، به ویژه نوع دندان شکن که در گونه‌های خوراکی یافت می‌شود، اما گاهی اوقات طبیعت نمونه‌ای بسیار نادر و بسیار گرانبها را تولید می‌کند. در سال ۲۰۱۰، کریستیز دبی یک مروارید به اندازه گردو را به قیمت ۷۲۲۵۰۰ دلار فروخت. راهول کاداکیا، رئیس بین‌المللی جواهرات کریستیز خاطرنشان کرد: «آن‌ها در حلزون‌های دریایی Melo melo یافت می‌شوند که در دریای چین جنوبی و اطراف آن منطقه یافت می‌شوند.»

مروارید اسطوخودوس صدف دو کفه‌ای سفت ممکن است چندان گران نباشد، اما کشف آن در رستورانی در ماساچوست باید همانقدر هیجان انگیز بوده باشد که برای یک غواص پیدا کردن مروارید بزرگ در اعماق اقیانوس هیجان انگیز بوده است.

مروارید چیست؟

میکلسن، که یکی از متصدیان نمایشگاه «مروارید» در موزه تاریخ طبیعی آمریکا در نیویورک و موزه فیلد بوده‌است، گفت: افسانه این است که مروارید‌ها در اطراف یک دانه شن تشکیل می‌شوند که نمی‌توان گفت به طور کامل درست است. مروارید‌ها به ندرت در اطراف هر چیز غیر آلی، مانند یک دانه شن یا یک سنگ تشکیل می‌شوند. آن‌ها معمولاً در اطراف چیزی آلی، اغلب یک انگل تشکیل می‌شوند.

روند تشکیل یک مروارید به این صورت است که ماده‌ای به نام کنچیولین به‌صورت لایه‌های بسیار نازک و متحدالمرکز دور هسته‌ای از جسم بیگانه ترشح می‌شود و روی آن را ماده‌ای به نام مادر مروارید که کربنات کلسیم می‌باشد، می‌پوشاند.

شکل اصلی مروارید گرد و کره مانند می‌باشد هرچند مروارید به شکل‌های دیگری نیز در فروشگاه طلا و مروراید مانند گلابی و دکمه و حتی شکل‌های نامنظم هم دیده می‌شود.

مروارید به رنگ‌های سفید، صورتی، نقره‌ای، کرم، طلایی، آبی، سیاه می‌باشد. در آب‌های بسیار شور مروارید‌های دارای رنگ کرم بسیار فراوان‌تر از سایر رنگ‌ها دیده می‌شوند. مروارید‌های حاصل از آب‌های شیرین تیره‌تر از انواع به‌دست‌آمده از آب‌های گرم هستند.

 

کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/4m88g5