جمعه 04 اسفند 1402 - 23 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1401/07/20 07:38
صدا و سیما
کد خبر: 9771

ماجرای خرابکاری در صدا و سیما ادامه دارد | واکنش رئیس صداوسیما به این خرابکاری

سرانجام بعد از حدود ۷۲ ساعت ، پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما به ابهامات درباره آنچه در بخش خبری ساعت ۲۱ رخ داد و آن اقدام ساختارشکنانه سخن گفت . او بر خلاف مقام آگاه ناشناس ، از واژه «هک» برای آنچه در تلویزیون رخ داده استفاده نکرد.

سرانجام بعد از حدود ۷۲ ساعت ، پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما به ابهامات درباره آنچه در بخش خبری ساعت ۲۱ رخ داد و آن اقدام ساختارشکنانه سخن گفت . او بر خلاف مقام آگاه ناشناس ، از واژه «هک» برای آنچه در تلویزیون رخ داده استفاده نکرد.

 

یکشنبه شب وقتی برای حدود ۱۰ ثانیه تصاویری ساختارشکنانه از شبکه خبر روی آنتن رفت، بلافاصله از لحظه این حمله سایبری گمانمه زنی ها درباره منشاء اتفاق آغاز شد. کارشناسان مختلفی از میان سازندگان پیشین رسانه ملی و البته رسانه های اصولگرا خواهان توضیحات درباره اتفاقات تکرار شده در یک ساله اخیر در رسانه ملی شدند. اینکه به چه دلیل چنین اتفاقی رخ داده است.

 

5752941

 

بیشتر گمانه ها در این باره بود که به دلیل استفاده از سیستم کنداکتور دستی و عدم ارتباط آنتن زنده با شبکه اینترنت ، احتمال هک سیستم از بیرون منتفی است و احتمالا آنچه رخ داده یک خرابکاری بوده است. بخصوص که این اتفاق پیشتر هم در یکسال گذشته تکرار شده بود و شبکه های آنلاین رسانه ملی هم تغییراتی اساسی در ساز و کارهای شان ایجاد کرده بودند تا از گزند حملات هکری در امان باشند اما آنچه در آنتن بخش خبری ساعت ۲۱ رخ می داد با همه خرابکاری ها و حملات سایبری گذشته متفاوت بود.

 

رسانه ملی تا پیش از سخنان جبلی در این باره سکوت کرده بود . اتفاقی که انتقادات بسیاری را به همراه داشت. تنمها توضیحات ارائه شده در این زمینه را ایرنا به نقل از یک منبع آگاه ناشناس مطرح کرده بود که در آن این مقام ، این اتفاق را ناشی از هک پلی آوت سیستم پخش شبکه خبر نامیده بود و این گونه مدعی شده بود که این شبکه و سیستم کنداکتور پخش آن به شبکه اینترنت بین الملل متصل بوده و امکان تغییر در آن از بیرون وجود داشته است. صحبت های جدید جبلی اما نشان می دهد رئیس رسانه ملی هم ترجیح می دهد بدون اظهار نظر قطعی ، از واژه خراب کاری استفاده کند.

 

خرابکاری اخیر در تلویزیون در حوزه های فناوری سازمان رخ داده است

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به خرابکاری اخیر در تلویزیون، گفت: خرابکاری اخیر در تلویزیون در حوزه های فناوری سازمان رخ داده لذا با اِشراف و تسلط دقیق فناورانه باید بررسی شود، متناسب با نتیجه بررسی‌ها تصمیمات لازم را خواهیم گرفت.

 

صدا و سیما

 

جبلی در توضیح خرابکاری اخیر در رسانه ملی و پیگیری‌های انجام گرفته پیرامون این موضوع، گفت: اتفاقی که اخیرا افتاد از ابعاد مختلف در حال بررسی است چون یک نگاه تخصصی باید بر این بررسی‌ها حاکم باشد. این اتفاق در حوزه های فناوری سازمان رخ داده و حتما باید با اِشراف و تسلط دقیق فناورانه به این موضوع نگاه و آن را بررسی کرد.

 

وی همچنین اظهار کرد: بررسی‌های امنیتی و تکنولوژیک در حال انجام است و بعد از مشخص شدن نتیجه، متناسب با آن تصمیمات لازم را خواهیم گرفت. بعد از اتفاقی که سال گذشته برای صدا و سیما افتاد، هم فکری و هم افزایی بسیار خوبی بین مجموعه‌هایی که متولی امنیت شبکه هستند، انجام شد و بسیاری از آسیب پذیری‌های صدا و سیما کاهش پیدا کرد. این اتفاق اخیر گرچه رخداد تلخی بود اما سبب کاهش نقاط باقی مانده آسیب پذیر می‌شود.

 

جبلی در واکنش به شایعه برکناری معاونت سیاسی صدا و سیما در پی خرابکاری اخیر در رسانه ملی، گفت: این موضوع ارزش ندارد که درباره آن اظهار نظر کنم اما متناسب با سیاست های کاهش آسیب پذیری هر اقدامی لازم باشد را انجام خواهیم داد.

 

رئیس صدا و سیما در توضیح برنامه‌های رسانه ملی برای جلوگیری از افزایش دو قطبی در کشور که اخیراً برخی از آن نام می‌برند، به خانه ملت گفت: در مورد اینکه جامعه دو قطبی یا چند قطبی است باید بررسی کارشناسی انجام شود اما آنچه برای صدا و سیما اهمیت دارد اینکه برای مرجعیت رسانه ملی و اعتماد عمومی به رسانه ملی برای اینکه در زمان نیاز بتواند نقش مثبت خود را ایفا کند، اهمیت ویژه قائل شویم./ منبع: خبر آنلاین


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/3zrnb4