یک‌شنبه 27 خرداد 1403 - 16 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1399/09/17 08:33
کد خبر: 7265

ورود پروازهای قطر به آسمان ایران چه نفعی داشته است؟

از چند هفته قبل و با اعلام چند کشور منطقه روابط سیاسی و اقتصادی قطر به شکل قابل توجهی محدود شد. موضوعی که روی حوزه‌های مختلف اقتصادی این کشور به خصوص صنعت هوایی رو به رشد آن تاثیری جدی داشت.

ممنوعیت ورود هواپیماهای قطری به آسمان کشورهایی چون امارات، بحرین، عربستان و مصر باعث شد شرکت‌هایی بزرگ مانند قطر ایرویز که روزانه تعداد قابل توجهی پرواز بین‌المللی به مقاصد مختلف جهان دارند، نتوانند بسیاری از برنامه‌های سابق خود را به شکل قبل ادامه دهند.هر چند در طول تمام این روزها قطر تلاش کرده با انجام مذاکرات و ارائه راهکارهایی شرایط را برای از سر گیری لااقل بخشی از روابط اقتصادی فراهم کند اما به نظر می‌رسد آنچه بیشترین اهمیت را خواهد داشت، مدیریت برنامه‌های پروازی این کشور در کوتاه‌مدت است.

موقعیت خاص آسمان ایران که توانایی اتصال کشورهای جنوب را به شمال و شرق را به غرب دارد، باعث شده یکی از تنها گزینه‌های موجود پیش روی ایرلاین‌های قطری برای تداوم حیات‌شان عبور از آسمان ایران باشد.

هر چند طبق توافق‌های بین‌المللی عبور هر هواپیما از حریم هوایی یک کشور طبق معاهدات هزینه‌ای برای ایرلاین‌های مورد نظر دارد، اما در نهایت آنچه بیشترین اهمیت را در اتفاق‌های اخیر منطقه پیدا کرده، حمایت ایران از قطر و باز کردن ظرفیت آسمانش به روی پروازهای این کشور بوده. پروازهایی که طبق اعلام رئیس شرکت فرودگاه‌ها سود اقتصادی چندانی برای ایران ندارد.

مه‌آبادی در این باره گفته بسیاری از پروازهای قطری که از آسمان ایران عبور می‌کنند، زمانی کمتر از ۳۰ دقیقه در حریم هوایی کشور قرار می‌گیرند و این موضوع باعث می‌شود از نظر درآمدزایی تفاوتی محسوسی در این زمینه در قیاس با گذشته به وجود نیاید اما ایران با هدف گسترش همکاری‌های خود و به وجود آوردن فضایی جدید برای قطر دشواری‌های مدیریت پروازهای جدید را به عهده گرفته تا امکان آن به وجود بیاید که در برنامه‌های شرکت قطری مانع بزرگی شکل نگیرد.


خبرداغ:اعترافات مادر سنگدل در قتل هولناک نوزاد 2 ماهه اش/در فارس اتفاق افتاد


به گفته مه‌آبادی ایران امیدوار است قطر روزهای سختی را که به مدیریت پروازهایش کمک شده فراموش نکند و در آینده به یاد بیاورد که در روزهای سخت ایران چگونه حریم هوایی‌اش را برای مدیریت این پروازها باز گذاشت.

این صحبت‌ها حاکی از آن است که سیاست کلان ایران در منطقه مبنی بر حفظ و افزایش همکاری‌های اقتصادی با همسایه‌ها اولویت اصلی در مدیریت پروازهای قطر بوده و به نظر می‌رسد در این بین به دست آوردن سود اقتصادی و برنامه‌های کلان مالی اولویت دوم باشد. موضوعی که احتمالا نتایج آن در طول ماه‌ها و  سال‌های آینده و همزمان با رشد دوباره صنعت هوایی کشور مشخص می‌شود.

 

منبع:ایسنا


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/3qblj3