چهارشنبه 23 خرداد 1403 - 12 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1401/11/18 16:51
بازنشستگان | بازنشستگان کشوری | وام بازنشستگان کشوری
کد خبر: 13411

مبلغ عیدی بازنشستگان اعلام شد | زمان واریز عیدی به بازنشستگان تامین اجتماعی مشخص شد

میزان و ضوابط پرداخت پاداش پایان سال ۱۴۰۱ (عیدی) کارکنان و بازنشستگان دولت با تصویب هیات وزیران تعیین شد.

افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان در حاله ای از ابهام قرار دارد. افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان در سال 1402 چند وقتی می‌شود که مطرح شده است. طرح افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان برای سال 1402 تأیید شده است. اما مبلغ این افزایش حقوق بازنشستگان هنوز مشخص نیست و معلوم نیست لایحه بودجه سال بعد چگونه خواهد بود. جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان را در ادامه مطلب بخوانید.

مبلغ عیدی بازنشستگان اعلام شد

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در ارتباط با میزان و زمان واریز عیدی به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی توضیح داد.

میرهاشمی موسوی؛ مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی امروز در نشست خبری ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر، اظهار کرد: در طی این سال ها تجربه های خوبی کسب کرده‌ایم و در این سال‌ها تلاش‌های بسیاری شده است و امروز ما خدمتگزار بخشی از جامعه در حوزه تامین اجتماعی و بیمه‌ هستیم.

وی افزود: قبل از انقلاب حدود 20 درصد جامعه 35 میلیون نفری تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی بودند و امروز بیش از 70 درصد جامعه ما تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی قرار دارند. همچنین در حوزه درمان در چند ماه گذشته و با اقدامات دولت سیزدهم اقدامات خوبی شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به پوشش 70 درصدی جامعه تحت پوشش بیمه‌ها گفت: این دستاورد بزرگی در راستای تحقق عدالت اجتماعی است که محقق شده است ولو اینکه ما باید بتوانیم به پوشش صددرصدی برسیم.

موسوی با اشاره به آمار بازنشستگان گفت: این آمار در حال حاضر به 3 میلیون و 600 هزار نفر رسیده است. این عدد در قبال 80 هزار بازنشسته قبل از انقلاب است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: حدود 270 هزار قالیباف تحت پوشش بیمه سازمان قرار دارند که سهم بیمه آنها توسط دولت پرداخت می‌شود.

موسوی با اشاره به افزایش تعداد مراکز درمانی تامین اجتماعی پس از انقلاب گفت: در حال حاضر بالغ بر 400 مرکز درمانی بیمارستانی فوق تخصصی را‌ه‌اندازی شده است.

وی افزود: روزانه حدود 13 هزار نفر در بخش‌های مختلف بستری می‌شوند و این اتفاق را مقایسه کنید با بحث‌های درمانی در گذشته و متوجه خواهیم شد که اقدامات موثری پس از انقلاب در حوزه تامین اجتماعی و درمان انجام شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: با انقلاب اسلامی، انقلابی در حوزه ارائه خدمات بیمه‌ای رخ داد و البته ما با شرایط ایده‌آل فاصله داریم و تلاش می‌کنیم که به این مرحله برسیم.

موسوی در ادامه نشست خبری با اشاره به اقدامات انجام شده در این دوره از مدیریت سازمان تامین اجتماعی گفت: در بخش مختلف بیمه‌ای درمانی و حوزه اقتصادی، برنامه راهبردی عملیاتی شد و بر هشت برنامه راهبردی متمرکز شدیم. یکی از راهبردهای ما توسعه پوشش بیمه همگانی برای آحاد جامعه است که با هدف همراه بود.

وی ادامه داد: با اجرای بیمه خانوار ایرانی برای نخستین بار توانستیم بخش قابل توجهی از این اقشار را تحت پوشش بیمه‌ای قرار بدهیم. سال گذشته یک میلیون نفر هدف پوشش بیمه‌ای بودند و امسال نیز همین روند مورد توجه قرار گرفت و تا به امروز 880 هزار نفر بیمه شده جدید تحت پوشش قرار گرفتند و این مسیر ادامه خواهد داشت. انشاءالله اصل فراگیر پوشش بیمه‌ تامین اجتماعی را پیگیری خواهیم کرد.

وی گفت: در این دوره اصلاح قانون 5 بیمه کارگران ساختمانی انجام شد که به‌زودی ابلاغ خواهد شد و برآورد ما این است که بین 500 تا 700 هزار نفر پشت نوبت پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی با ابلاغ این قانون تحت پوشش قرار بگیرند.

موسوی افزود‌: در این دوره 5 لایحه در ارتباط با اصلاح ساختار فنی و محاسباتی سازمان تهیه شده است و این لوایح متناسب با سیاست‌های وزارت رفاه تقدیم دولت شده است و می‌تواند مشکل صندوق را برای سال‌های طولانی رفع کند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به پرداخت مستمری به بازنشستگان تامین اجتماعی تصریح کرد: ماهیانه 30 هزار میلیارد تومان حقوق و مستمری توسط سازمان تامین اجتماعی انجام می‌شود و علاوه بر شرایط حقوق و مستمری توسعه خدمات در اولویت سازمان بوده است. ما امسال حدود 120 درصد رشد هزینه‌ای را برای بازنشستگان داشته‌ایم و 50 درصد از حق بیمه تکمیلی بازنشستگان توسط تامین اجتماعی پرداخت می‌شود و هم اکنون ماهیانه مبلغ 102 هزار تومان سهم سازمان تامین اجتماعی در قالب بیمه تکمیلی بازنشستگان به شرکت بیمه تکمیلی بازنشستگان آتیه سازمان حافظ پرداخت می‌شود.

وی گفت: امسال نیز بالغ بر 23 پروژه طراحی شده است که 9 هزار میلیارد تومان بودجه برای این پروژه‌ها در نظر گرفته شده است. یکی از این پروژه‌ها بیمارستان هدایت است که با ظرفیت 100 تخت به بهره‌برداری خواهد رسید و احداث 5 الی 6 درمانگاه در دستور کار سازمان قرار گرفته است. اتفاقات خوبی در حوزه پوشش بیمه‌ای در دولت سیزدهم و تاکید رئیس جمهور رقم خورده است به‌ویژه در حوزه درمان انشاءالله خبرهای خوبی در آینده خواهیم داشت. بحث پوشش بیمه ناباروری برای اولین بار اتفاق افتاد و همچنین در بحث دارویاب بالغ بر 200 دارو تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفتند.

وی ادامه داد: اعزام بازنشستگان به مشهد یکی دیگر از اقدامات سازمان تامین اجتماعی است که به صورت رایگان اعزام می‌شوند که بالغ بر 30 هزار نفر تا به امروز به مشهد مقدس اعزام شده‌اند و باید تلاش کنیم که این عدد را به بالغ بر 50 هزار نفر در سال جاری برسانیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: یکی از اهداف هوشمندسازی خدمات توسط سازمان تامین اجتماعی است و باید به سمتی برویم که مداخلات انسانی را کاهش بدهیم و در این دوره 30 خدمت غیرحضوری به 42 خدمت رسیده است و ان‌شاءالله این تعداد در آینده نزدیک به 52 خدمت خواهد رسید.

موسوی افزود: در بحث نسخه الکترونیک در دولت قبل حدود 60 درصد پیشرفت بود که هم اکنون این آمار به 90 درصد رسیده است و ما توانستیم پیشرفت خوبی را در اجرای نسخه الکترونیکی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما بنا داریم پرداخت از جیب مردم را به صفر برسانیم و این کار در دستور کار سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: دو راهبرد در حوزه اقتصادی و سرمایه‌ای داشته‌ایم و 12 راهبرد در مجموعه شستا آماده و نشانه‌های خوبی را نیز می‌بینیم. پروژه‌هایی نیز در همین ایام در حوزه دارو و پتروشیمی خواهیم داشت. همچنین در سال مالی اخیر رشد خوبی را در حوزه اقتصادی داشته‌ایم.

موسوی همچنین به موضوع مبارزه با فساد اشاره کرد و ادامه داد: در این زمینه کمیته صیانت شکل گرفته است و ودر این عرصه ما اقدامات را در بوق و کرنا نکرده‌ایم اما اتفاقات خوبی افتاده و برخی از پرونده‌ها از سال 90 تا 92 بلاتکلیف بودند در دستور کار قرار دادیم و رقم‌های هزار میلیارد تومانی در برخی پرونده‌ها داریم که این مسیر پیگیری می‌شود و خط قرمز ما فساد است و در این مسیر گام برخواهیم داشت.

وی افزود: از محل واگذاری سهام 88 هزار میلیارد تومانی تسویه بزرگترین بدهی در این حوزه اتفاق افتاده است و در سال جاری 90 هزار میلیارد تومان سهام از محل بدهی دولت را در حال دریافت هستیم.

موسوی اظهار کرد: سرجمع پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی در این دوره بی سابقه بوده که هم از دولت و مجلس تشکر می‌کنم که انشاءالله در سال آینده هم این مسیر ادامه پیدا کند.

وی در ارتباط با میزان رقم پرداخت عیدی به بازنشستگان تامین اجتماعی و زمان‌ آن گفت: هر آنچه که مجری قانون به ما ابلاغ کند پرداخت خواهیم کرد و یک میلیون و 800 هزار تومان به عنوان عیدی واریز اعلام شده و واریز خواهیم کرد و عیدی بازنشستگان قبل از عیدی کارمندان و زیرمجموعه‌های سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این پرسش که آیا عیدی بازنشستگان با حقوق بهمن و اسفند پرداخت می‌شود، خاطرنشان کرد: در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

موسوی درباره تادیه بدهی‌های دولت و پیش بینی آن در لایحه بودجه سال آتی گفت: در تبصره یک لایحه بودجه 1402 پیش بینی شده از محل استفاده از میعانات نفتی و گازی و تادیه بدهی از طریق واگذاری نفت، مبالغی دریافت کنیم. در ردیف بودجه برای اولین بار در این زمینه پیش بینی‌هایی شده که ناچیز است و امیدواریم افزایش یابد تا بتوانیم بخشی از تعهدات را انجام دهیم. در تلاش و در حال گفت وگو هستیم که سال آینده مسیر تادیه بدهی‌ها همانند امسال باشد.

موسوی ادامه داد: برآورد ما این است که طلب ما از دولت تا پایان سال 400 هزار میلیاردتومان باشد. اختلافاتی با سازمان برنامه و تامین اجتماعی در چگونگی محاسبه‌ این بدهی ها داریم و معتقدیم روند عادلانه‌ای نیست.

وی با بیان اینکه سال آینده پیش‌بینی بودجه سازمان 640 هزار میلیارد تومان خواهد بود گفت: اگر دولت بدهی هایش را پرداخت کند کسری نقدینگی در سال آینده نخواهیم داشت. برای سال آتی برآورد ما این است که 214 هزار میلیارد تومان مطالبات ما از دولت در سال آینده خواهد بود که در بودجه 16 هزار میلیارد تومان دیده شده و قابل توجه نیست.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره 25 درصد باقی مانده از متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: در سال جاری با توجه به اتفاقاتی که در زمینه محاسبه افزایش حقوق ها داشتیم تاکید این بود که معیشت بازنشستگان تحت‌الشعاع قرار نگیرد. یکی از دغدغه‌های اصلی ما معیشت بازنشستگان است. 70 درصد بازنشستگان ما حداقل‌ بگیر هستند. آنچه که تاکنون اتفاق افتاده و بعد از این هم اتفاق می افتد فرصت و شرایطی است که قانون در اختیار ما قرار داده است. افزایش 57 درصدی و 38 درصدی حقوق برای دو گروه درآمدی ما یک افزایش بی سابقه در سال جاری بوده و ما به قانون عمل کردیم. بازنشستگان 25 درصد متناسب سازی هم بر اساس اتفاقاتی که در سال 99 و 1400 رقم خورده مطالبه دارند. آن 25 درصد باقی مانده برای سایر سطوح است که 900 هزار نفر هستند و در کل حقوقشان 5 درصد اثر دارد.

موسوی ادامه داد: در خردادماه امسال قبل از اعمال افزایش 38 درصدی گفتیم ظرفیت 25 درصدی را داریم و اعمال می‌کنیم اما وقتی افزایش 38 درصدی به علاوه 515 هزار تومان اعمال شد، در متنی که به موجب قانون ابلاغ شده بود، گفته شد سقف پرداختی به موجب ماده 96 خارج از این 38 درصد نباید باشد و فرصت قانونی اعمال 25 درصد را نداریم. اگر ظرفیت قانونی ایجاد شود آن را در راستای ارتقای معیشت بازنشستگان به کار می بندیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره حذف یارانه ارز ترجیحی دارو گفت: تاکنون 3500 میلیارد تومان یارانه ارز ترجیحی گرفته‌ایم اما کفایت تعهدات طرح دارویار را نکرده و در حال پیگیری هستیم. سازمان برنامه وعده داده منابعی را در اختیار ما قرار دهد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: تعهد خدمات دارویی ما درباره داروهایی که در فاماکوپه دارویی است 100 در صد برقرار است و اگر بیمارستان ملکی بیمار را برای تهیه این داروها به بیرون از بیمارستان بفرستد، برخورد می‌کنیم.

موسوی به صدور دستور رسیدگی درمانی و بسیج امکانات درمانی در شهرستان خوی برای زلزله زدگان نیز اشاره کرد و گفت: همچنین در کنار تولیدکنندگانی هستیم که از زلزله آسیب دیده‌اند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/3kdga2