یک‌شنبه 19 آذر 1402 - 10 Dec 2023
تاریخ انتشار: 1401/10/15 02:35
کرونا
کد خبر: 12381

علائم سویه جدید کرونا

با علائمی که از این ویروس مشاهده شده است که بیشتر علامت‌های گوارشی دارد یکی از زیرسویه های ویروس اومیکرون است اما سرایت بالایی دارد و انتظار می رود مانند اومیکرون شدت علائم کم باشد اما میزان بیمار زایی و همه گیری این ویروس زیاد باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز گفت: ویروسی که هم اکنون در برخی از کشور ها در حال شیوع است زیر واریانت BQ۱ و XBB و جز واریانت اومیکرون است.

حمیدرضا مژگانی، ویروس شناس پزشکی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز، در مورد زیر سویه جدید اومیکرون، گفت: با همکاری و رعایت خوب مردم در واکسیناسیون و همچنین دستورالعمل های بهداشتی خوشبختانه در سه ماه اخیر با روند کاهشی ابتلا به کرونا در کشور و همچنین استان رو به رو بودیم حتی در بعضی از روزها تشخیص این بیماری در مراکز به صفر رسیده بود ولی چند هفته ای است اخباری بر شیوع واریانت جدیدی از این ویروس در برخی از کشورها از جمله چین شنیده می‌شود که نگرانی هایی رو ایجاد کرده و اقدامات پیشگیرانه در آن کشور در حال انجام است اما اطلاعات دقیقی از این ویروس هنوز منتشر نکرده اند.

این ویروس شناس خاطر نشان کرد: رفتار ویروس ها به دلیل گردش و انتقال از فردی به فرد دیگر جهش یافته و این روال طبیعی است و ویروسی که هم اکنون در برخی از کشور ها در حال شیوع است زیر واریانت BQ۱ و XBB و جز واریانت امیکرون است.

با علائمی که از این ویروس مشاهده شده است که بیشتر علامت‌های گوارشی دارد یکی از زیرسویه های ویروس اومیکرون است اما سرایت بالایی دارد و انتظار می رود مانند اومیکرون شدت علائم کم باشد اما میزان بیمار زایی و همه گیری این ویروس زیاد باشد.

وی خاطر نشان کرد: تجربه ثابت کرده است مانند واریانت های دیگر ویروس کرونا این زیر واریانت نیز در کشور ما بروز پیدا خواهد کرد و همان طور که کادر درمان و بهداشت آمادگی لازم را دارند مردم نیز باید نسبت به پیشگیری از زیر واریانت مذکور همکاری بیشتری داشته باشند.

مژگانی تاکید کرد: تمامی افراد به ویژه گروه های آسیب پذیر مانند: سالمندان، بیماران دارای نقص ایمنی ، دریافت کنندگان پیوند عضو ، افراد دارای بیماری‌های زمینه ای، فشار خون، دیابت و .... اگر شش ماه از آخرین تزریق واکسن گذشته باشد نسبت به تزریق دوز جدید و یادآور اقدام نمایند.

وی توصیه کرد: برای تاثیر گذاری بیشتر واکسیناسیون، بهتر است در دوز یادآور واکسنی متفاوت از واکسن های قبلی تزریق شود. تزریق چند مرحله واکسن با یک برند چندان تاثیری در فرد ایجاد نمی کند.

این عضو هیات علمی در پایان از مردم خواست نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مانند گذشته دقت نظر داشته باشند و نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود اقدام کنند.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/3gnjn4