جمعه 04 اسفند 1402 - 23 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1402/01/18 09:49
هواشناسی | هشدار هواشناسی | هواشناسی ایران
کد خبر: 14942

هواشناسی ایران 1402/01/18 | هشدار هواشناسی برای ۱۳ استان

سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به کشور طی دوشنبه آینده خبر داد و اعلام کرد طی امروز تا یکشنبه در ۸ استان بارندگی روی می‌دهد.

به گزارش ستاره پارسی: با توجه به تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، در روز فردا (شنبه) به جز مناطق ارتفاعات مرکزی البرز و شمال سیستان و بلوچستان، بارش‌های پراکنده، گاهی همراه با رعدوبرق و باد شدید موقتی، در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، و کرمان پیش‌بینی شده است. همچنین در روز یکشنبه، این هوا شرایط پیش‌بینی شده در شمال آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ارتفاعات کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، و شرق خراسان جنوبی را به همراه دارد.

از بعدازظهر دوشنبه سامانه بارشی از سمت شمال غرب وارد کشور شده و روز سه‌شنبه علاوه بر شمال غرب در غرب و جنوب غرب باعث بارندگی می‌شود.

طی 2 روز آینده در شمال غرب، غرب،‌ استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و بخش‌هایی از مرکز کشور وزش باد نستا شدید و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی شده است. فردا همچنین افزایش محسوس دما در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل و یکشنبه کاهش دما در این مناطق روی می‌دهد.

 

توصیف سامانه: افزایش شدید گرادیان فشاری

زمان پایان: جمعه 1402/01/18

نوع مخاطره: به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، افزایش میزان سرعت باد در مقیاس شدید و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

جمعه 1402/01/18: غرب خراسان جنوبی، سمنان، شمال غرب سیستان و بلوچستان و شرق کرمان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیا از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: عدم تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، اجتناب از فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال، عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

 

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: یکشنبه 1402/01/20

نوع مخاطره: به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتاً شدید و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

جمعه 1402/01/18: تهران، البرز، قم، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، لرستان، مرکزی، قزوین، همدان، زنجان، شمال آذربایجان غربی.

شنبه 1402/01/19: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، اردبیل، کرمانشاه، زنجان، همدان، مرکزی، قم، تهران، قزوین، البرز، یزد، اصفهان، سمنان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان.

یکشنبه 1402/01/20: جنوب اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، قم، تهران، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، شمال خراسان جنوبی، کرمان و یزد.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهن‌سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع، به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها.

 

/منبع: تسنیم


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/2raa6m