دوشنبه 28 خرداد 1403 - 17 Jun 2024
تاریخ انتشار: 1402/04/04 19:04
کد خبر: 117514

خبر خوش از سهام عدالت | پرداخت وام با وثیقه سهام عدالت

بانک ملی و تجارت با توثیق سهام عدالت تسهیلات ارائه می‌دهند.

سهام عدالت یکی از مهمترین ابزارهای توزیع دارایی و کاهش نابرابری درآمدی است. سهام عدالت با هدف افزایش مالکیت عمومی و بهره‌مندی همگان از سود شرکت‌های دولتی و خصوصی، به صورت ارزان و با شرایطی عادلانه به عنوان فروش به عموم مردم عرضه می‌شوند. این سهام با مشارکت همگانی و خریداری از آن‌ها، می‌تواند به عنوان یک راهکار مؤثر در کاهش نابرابری درآمدی و افزایش رفاه اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین، ترویج فرهنگ مشارکت همگانی و افزایش دسترسی به سهام عدالت می‌تواند موجب توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور شود.

 پرداخت وام با وثیقه سهام عدالت

محمد باغستانی درباره همکاری بانک‌ها با سامانه ستاره برای وثیقه قرار دادن سهام و پرداخت تسهیلات با این وثیقه اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از بانک‌ها در حال مذاکره برای استفاده از این سامانه هستند و برخی از بانک‌ها هم از این توثیق استفاده می‌کنند.
وی با بیان اینکه حتی بانک‌های خصوصی هم برای به کارگیری سامانه ستاره و استفاده از این امکان در حال مذاکره هستند، گفت: برخی از بانک‌ها در حال پیاده سازی این سرویس در سامانه‌های خود هستند. اما اینکه از لحاظ کسب و کار این امکان چقدر ارزنده و جذاب است و بانک‌ها با چه مدلی این سرویس و خدمات را پیاده سازی کنند، به سیاست‌های خود آن بانک مربوطه برمی‌گردد.
مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ادامه داد: در حال حاضر جمعیت قابل توجهی از مشتریان حقیقی و حقوقی البته به ویژه حقوقی‌ها خواستار استفاده از این سرویس هستند و این می‌تواند ابزار خوبی برای بانک‌ها محسوب شود.
باغستانی در پاسخ به این سوال که برای وثیقه گذاشتن سهام، ارزش این سهام باید چقدر باشد و کف ارزشی چقدر در نظر گرفته شده، تاکید کرد: برای ارزش سهام در سامانه توثیق کفی در نظر گرفته نشده و حداقل ارزش با توجه به استراتژی بانک‌ها تعیین می‌شود که بر اساس آن برای رقم مشخصی از تسهیلات چه میزان سهام برای وثیقه در نظر بگیرد و قاعدتا رقم برای هر 30 بانک متفاوت از یکدیگرخواهد بود و هر بانک برای هر وامی، عددی خاصی از ارزش سهام در نظر می‌گیرد و افراد می‌توانند از سهام خود برای دریافت وام خرد اقدام کنند.

مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی همچنین درباره امکان استفاده از توثیق سهام عدالت هرچند که ارزش آن عدد قابل توجهی نیست، گفت: سهام عدالت به عنوان توثیق استفاده می‌شود و در حال حاضر افراد با توثیق سهام عدالت از بانک‌ها وام می‌گیرند. دو بانک ملی و تجارت با توثیق سهام عدالت تسهیلات ارائه می‌دهند که البته از منظر سیاست‌های اقتصادی که وزارت اقتصاد تکلیف می‌کند، وام‌های تکلیفی با توثیق سهام عدالت به دارندگان این سهام از سوی این دو بانک داده می‌شود.


کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/3na87k