چهارشنبه 02 اسفند 1402 - 21 Feb 2024
تاریخ انتشار: 1399/05/10 17:40
کد خبر: 3544

بانوی سیرجانی موفق به کشیدن اتوبوس 18 تنی شد+فیلم و گفت وگو بااین خانوم

کشیدن اتوبوس 18 تنی توسط بانوی سیرجانی خانم مریم همتی را در سایت ستاره پارسی مشاهده می کنید.

5434704

 

مریم همتی بانوی سیرجانی موفق به کشیدن اتوبوس 18 تنی شد.

 
 
 

گفت‌و‌گو با مریم همتی بانوی پاورلیفتینگ‌کار سیرجانی

 

مشوق اصلی‌ام شوهرم بوده است

چندی پیش فیلم‌هایی در فضای مجازی منتشر شد که در آن زن جوانی در حال وزنه‌زدن و ورزش‌های قدرتی بود، بلند کردن وزنه 160 کیلوگرمی، شرکت در مسابقات قوی‌ترین زنان ایران و مسابقات پاورلیفتینگ کشور از جمله این کلیپ‌ها بود. نامش  مریم همتی  و مسئول کمیته مچ‌اندازی و پاورلیفتینگ بانوان  سیرجان  است.

 

چه شد ورزش قدرتی پاورلیفتینگ را انتخاب کردید؟

از دوره مدرسه در تیم آمادگی‌جسمانی و والیبال مدرسه بودم. ورزش‌های مختلفی انجام دادم. اما به صورت حرفه‌ای 7 سال تکواندو کار کردم. بعد از آن به ورزش بدنسازی روی آوردم و مدرک مربیگری گرفتم. حدود 7-8 سالی هست که در باشگاه‌‌های مختلف مربیگری می‌کنم. رشته اصلی من رشته‌ی قدرتی پاورلیفتینگ است. حدود 5 سال است پاورلیفتینگ کار می‌کنم و زمانی هم این ورزش را آغاز کردم کسی نمی‌دانست پاورلیفتینگ چیست. چون به این ورزش علاقه داشتم وارد این حرفه شدم.

 

چندی پیش فیلم‌هایی از حضور شما در مسابقات کشوری در فضای‌مجازی منتشر شد، در مورد آن مسابقات توضیح دهید؟

شهریور سال 97 اولین دوره مسابقات زیرزمینی پاورلیفتینگ بانوان در تهران برگزار شد. چون هنوز این ورزش برای بانوان رسمی نشده است به صورت زیرزمینی برگزار می‌شود. یک گروه 150 نفره از کل ایران در این مسابقات شرکت کردند و من هم از استان کرمان در این مسابقات شرکت کردم که اولین مقام کشوری‌ام را در رشته پرس‌سینه در این مسابقات به دست آوردم و سوم شدم.

 

چرا زیرزمینی؟

چون رشته پاورلیفتینگ بانوان را فدراسیون قبول ندارد. مثلا الان وزنه‌برداری بانوان را فدراسیون قبول دارد اما فدراسیون بدنسازی متاسفانه پاورلیفتینگ بانوان را قبول ندارد. الان انجمن پاورلیفتینگ بانوان راه‌اندازی شده است و با اجازه وزارت کشور مسابقه برگزار می‌کنند.

 

شما علاوه بر پاورلیفتینگ، در رشته مچ‌اندازی هم فعالیت دارید؟

بله من مسئول کمیته مچ‌اندازی بانوان سیرجان هم هستم و کلا فعالیتم در رشته‌های قدرتی مثل مچ‌اندازی، پاورلیفتینگ و... است. اسفند دو سال پیش مسابقات مچ‌اندازی را زیر نظر هیات بدنسازی سیرجان برگزار کردیم، که خودم هم شرکت‌کننده بودم و هم داوری‌اش را انجام دادم. و مقام اول را به دست آوردم.

 

مسابقات مچ‌اندازی مرتب در سیرجان برگزار می‌شود؟

از دو سال پیش هنوز برگزار نکردیم، چون برای شرکت نیاز به تست تراکم استخوان است که به دلیل هزینه بالای این تست، خیلی‌ها زیر بار انجام آن نمی‌روند.

 

برای چه تست تراکم استخوان می گیرید؟

تست می‌گیریم فردی که در مسابقات شرکت می‌کند پوکی‌استخوان نداشته باشد. انجام تست تراکم استخوان بر عهده خود شرکت‌کننده است.

 

در مسابقات قوی‌ترین زنان ایران هم شرکت کردید؟

در مهرماه گذشته در مسابقات قوی‌ترین زنان ایران شرکت کردم که آیتم‌هایی مثل غلت لاستیک، حمل چمدان، بلند کردن کنده و... بود.

 

چند نفر در این مسابقات شرکت کرده بودند؟

در این مسابقات تقریبا 50-60 نفری شرکت کرده بودند. چون قدرتی‌کارها خیلی تعدادشان کم است و این‌جور نیست که بتوانند در هر مسابقه‌ای شرکت کنند. این مسابقه زیر نظر وزارت کشور برگزار شد و آیتم‌ اصلی آن لیفت بود. من موفق شدم در 15 ثانیه 15 تا تکرار بزنم آن هم با رکورد 100 کیلوگرم، اما در میانه راه ولش کردم. چون یک سری مشکلات مثل فضای نامناسب، تابش مستقیم آفتاب خیلی اذیتم ‌کرد. با اینکه آیتم غلت لاستیک را در زمان 10 ثانیه زدم، و بسیار عالی کار کردم، ولی مدنظرشان قرار نگرفت.

 

تفاوت وزنه‌برداری و لیفت در چیست؟

در وزنه‌برداری لیفت، اسکات و پرس‌سینه همه را در یک زمان با هم باید انجام دهی، اما لیفت وزنه را از روی زمین برمی‌داری و تا کنار کمر می‌آوری. در کل پاورلیفتینگ سه تاآیتم دارد؛ پرس‌سینه، لیفت و اسکات.

 

رکوردتان چقدر است؟

تا الان بیشترین رکورد را 160 کیلوگرم در رشته لیفت زده‌ام و اولین زن پاورکار استان کرمان هستم که مقام آوردم.

 

سطح پاورلیفتینگ بانوان سیرجان و استان کرمان با کشور خیلی تفاوت دارد؟

در سیرجان چون انجمن پاورلیفتینگ وجود ندارد و به صورت مستمر فعالیت نمی‌شود. تفاوت زیادی وجود دارد.

 

چرا خودتان نمایندگی انجمن را نمی‌گیرید؟

انجمن پاورلیفتینگ بانوان اصلا زیر نظر تربیت‌بدنی و هیئت بدنسازی نیست و زیر نظر وزارت کشور است. چون حدود 8 تا 10 میلیون هزینه نیاز دارد نتوانستم نمایندگی آن را بگیرم.

 

در سیرجان بانوان علاقمند به رشته پاورلیفتینگ داریم؟

بله. الان در بین شاگردان خودم وحتی بچه‌های باشگاه‌های دیگر مدام به من زنگ می‌زنند و می‌خواهند مسابقه برگزار کنیم. صحبت‌های زیادی شده و قرار است به زودی پاورلیفتینگ بانوان هم مثل آقایان تحت پوشش هیئت بدنسازی قرار بگیرد.

 

همیشه اسم ورزش‌های قدرتی در کنار اسم آقایان می‌آید و اکثرا معتقدند روح لطیف زنان با این ورزش‌ها در تضاد است.

اصلا همچین چیزی درست نیست در عین حال که قدرتی کار می‌کنیم خیلی هم روحیه لطیفی داریم. این ورزش هم مثل سایر ورزش‌هاست و برای ما اولویت سلامتی‌مان است. یعنی هرچه تا الان جلو رفتم براساس فاکتورهای سلامتی بوده است.

 

در این مدت از پودر، مکمل و آمپول هم استفاده کرده‌اید؟

اصلا. تنها چیزی که من استفاده کردم مکمل پروتین بوده است. ما از طریق غذا نمی‌توانیم در طول روز دو کیلو گوشت بخوریم ناچاریم مکمل پروتین بخوریم. برای اینکه عضلاتمان تخریب نشوند باید مکمل بخوریم. ولی از چنین داروهایی استفاده نکرده‌ام و اصلا تجویزش هم نمی‌کنم. خیلی‌ها هستند پیش من می‌آیند و می‌گویند ما چه استفاده کنیم که قدرت‌مان بالا رود، من غیر از همین مکمل‌ها چیز دیگری پیشنهاد نمی‌کنم، چون داروها واقعا عوارض‌شان خیلی شدید است.

 

در این سال‌ها آسیب ندیده‌اید؟

هرچیزی که روی اسلوب و راه و روش صحیح خودش انجام شود هیچ مشکلی به وجود نمی‌آورد. برای چکاپ پیش دکتر رفتم، بعد از معاینه می‌گفت من فکر می‌کردم با این همه لیفتی که تو انجام داده‌ای الان کمرت کلا داغون شده است اما خداروشکر هیچ مشکلی ندارم.

 

مشکلی که بانوان در سیرجان دارند این است که مربی بدنسازی حرفه‌ای در باشگاه‌ها وجود ندارد یا اگر هست درست تمرین نمی‌دهد؟

این حرف‌تان را کاملا قبول دارم. قرار بود بنده و خانم نظری از باشگاه‌ها بازدید کنیم و جلوی برخی را که کارت مربیگری ندارند بگیریم. همیشه صحبت‌مان همین است که باید جلوی چنین مربیانی گرفته شود چون خیلی افراد بودند که در اثر تمرین اشتباه آسیب دیده‌اند، تمرین درست آن است کسی که مشکل کمر و گردن دارد با انجام تمرین بهتر شود، نه بدتر.

 

یعنی الان کسی نیست جلوی این افراد را بگیرد؟ مگر زیر نظر هیات بدنسازی نیستند؟

بله همه‌شان زیر نظر هیات بدنسازی هستند اما نمی‌شود مرتب بروند از باشگاه‌ها بازدید کنند. اکثر مربی‌ها قدیمی هستند و نمی‌توان با آن‌ها جنگ و دعوا کرد. اگر بخواهند برخورد کنند مدام باشگاه‌ها باید تعطیل باشند و مردم معطل می‌شوند. اما بهشان راه و چاه نشان می‌دهند و به افرادی که کارت مربیگری ندارند زمان می‌دهند که در این مدت باید بروید کارت مربیگری بگیرید.

 

خانواده‌تان با ورزش‌کردنتان مشکل ندارد؟

نه اصلا، اتفاقا یکی از مشوق‌های اصلی‌ام شوهرم بوده است. ایشان خیلی پشتکار دارد و مدام تشویق‌ام می‌کند. همسرم ورزش بدنسازی انجام نمی‌دهد اما از قدیم جودوکار بوده است. درواقع از مشوقان اصلی من پدرم و شوهرم بوده‌اند. من دوتا بچه دارم و الان دانشجوی تربیت‌بدنی هم هستم.

 

هدف بعدی‌تان در ورزش چیست؟

هدف بعدی‌ام این است که روز به روز علم مربی‌گری‌ام را افزایش بدهم و به سطح ملی برسم، و اینکه بتوانم شاگردان خوبی را پرورش بدهم و به زنان جامعه‌ام کمک کنم و بتوانم شاگردان قهرمانی در رشته پاورلیفتینگ پرورش دهم.

 

مسابقات بعدی پاورلیفتینگ و قوی‌ترین زنان ایران کی برگزار می‌شود؟

مسابقات قوی‌ترین زنان ایران که فعلا برگزار نمی‌شود. اما مسابقات پاورلیفتینگ 29 آذرماه برگزار می‌شود و من احتمالا در یک آیتم شرکت می‌کنم و داروی آن را هم بر عهده خواهم داشت.

 

حمایت‌های مسئولان سیرجانی به چه شکل بوده است؟

آن جوری باید حمایت نکردند. آمدند یک شخص دیگر را که اصلا این کاره نبوده بالا بردند و معرفی‌اش کردند. و کسانی مثل ما که واقعا زحمت کشیدیم، و هم خودم و هم شاگردم مقام آوردیم، اصلا دیده نشدیم.

 

فکر می‌کنید دلیل عمده چاقی زنان چیست؟

بیش از حد افسرده هستند و اصلا تحرک ندارند، مدام در خانه می‌خورند و می‌خوابند. زندگی‌ ماشینی و یکنواختی دارند.

 
 
منبع:خبرآنلاین

کپی لینک کوتاه خبر: https://setareparsi.com/d/3w8kr3